Colt LE901-16S
Posted by Jason Brumett
  • Colt LE901-16S Photo 1
  • Colt LE901-16S Photo 2
  • Colt LE901-16S Photo 3
The .308 Colt LE901-16S is direct gas system powered semi-automatic rifle with a 16.1" heavy barrel, flip up iron sights. 1-12" 4 groove twist, and has a matte black finish. This gun also accepts 5.56 colt uppers if you want to shoot just slightly lese expensive .223 reminton ammo as well as the .308 Winchester. Also has a flash suppresor and bayonet lug in case you run out of bullets you can always stab the animal you are chasing after. :)
What Colt Mfg has to say about this gun...
Be it prairie dog hunting in Texas, whitetail hunting in Maine or elk hunting in Colorado, the Colt LE901-16S™ is the rifle for the hunt. Chambered in the classic .308 Winchester cartridge, the LE901-16S is the perfect choice for medium to large sized game animals. Exceptional accuracy is assured by its full floated, 16.1” chrome lined barrel and one-piece monolithic upper receiver, suitable for mounting your optic of choice. Keeping the varmint hunter in mind, the .308 Winchester upper receiver group can be easily swapped out for any Mil-Spec Colt upper receiver chambered in 5.56x45 NATO. The fact that all operating controls are ambidextrous, including the magazine release, bolt catch and safety selector, makes for versatility and ease of use. You can depend on the new Colt LE901-16S to take the shot of your lifetime!
Specifications [login to edit wiki]
User Contributed Gun Pictures
Add Your Gun Picture
Similar Guns
  • Beretta Sako 85 Bavarian Set Trigger
  • Ruger M77 Hawkeye Left Handed
    Make: Ruger Model: M77 Hawkeye Left-Handed Caliber: .204 Ruger
  • Remington 597 HB
    Make: Remington Model: 597 HB Caliber: 22 LR
    The Remington 597 HB is an excellent 22 LR and since it's a Remington it promises unrivaled out of the box accuracy. This 16" barrel is held by a rugged synthetic stock that allows...(more)
  • Sig Sauer M400 SRP
    Make: Sig Sauer Model: M400 SRP Caliber: 5.56 X 45mm NATO