Colt LE901-16S
Posted by Jason Brumett
  • Colt LE901-16S Photo 1
  • Colt LE901-16S Photo 2
  • Colt LE901-16S Photo 3
The .308 Colt LE901-16S is direct gas system powered semi-automatic rifle with a 16.1" heavy barrel, flip up iron sights. 1-12" 4 groove twist, and has a matte black finish. This gun also accepts 5.56 colt uppers if you want to shoot just slightly lese expensive .223 reminton ammo as well as the .308 Winchester. Also has a flash suppresor and bayonet lug in case you run out of bullets you can always stab the animal you are chasing after. :)
What Colt Mfg has to say about this gun...
Be it prairie dog hunting in Texas, whitetail hunting in Maine or elk hunting in Colorado, the Colt LE901-16S™ is the rifle for the hunt. Chambered in the classic .308 Winchester cartridge, the LE901-16S is the perfect choice for medium to large sized game animals. Exceptional accuracy is assured by its full floated, 16.1” chrome lined barrel and one-piece monolithic upper receiver, suitable for mounting your optic of choice. Keeping the varmint hunter in mind, the .308 Winchester upper receiver group can be easily swapped out for any Mil-Spec Colt upper receiver chambered in 5.56x45 NATO. The fact that all operating controls are ambidextrous, including the magazine release, bolt catch and safety selector, makes for versatility and ease of use. You can depend on the new Colt LE901-16S to take the shot of your lifetime!
Specifications [login to edit wiki]
User Contributed Gun Pictures
Add Your Gun Picture
Similar Guns
  • Ruger M77 Hawkeye Compact Magnum
    Make: Ruger Model: M77 Hawkeye Compact Magnum Caliber: .300 RCM
    The Ruger M77 Hawkeye Compact Magnum is a shorter version of the standard Ruger M77 Hawkeye. It comes in the following calibers; 223 Rem , 243 Win , 7mm 08 Rem , 7 62 x 39mm, 308 ...(more)
  • Beretta Sako TRG 22 .308 Win
    Make: Beretta Model: Sako TRG 22 .308 Win Caliber: .308 Win
  • Colt Match Target CR6720 5.56x45 NATO
    Make: Colt Model: Match Target CR6720 Caliber: 5.56x45 NATO
    The Colt’s Match Target® CR6720 in 5.56x45 NATO is based off the M-16's that colt originally issued for the US Military. The model CR6720 has a 20" Stainless Steel Heavy ...(more)
  • Ruger M77 Hawkeye Predator
    Make: Ruger Model: M77 Hawkeye Predator Caliber: .204 Ruger
  • Sig Sauer SIG556 SWAT Patrol Rifle
    Make: Sig Sauer Model: SIG556 SWAT Patrol Rifle Caliber: 5.56mm NATO
    SIG SAUER Model 556 SWAT Patrol. 16" barrel, alloy quad rail reduced length tactical forend and Swiss type folding stock.